Zamyslite sa: Dôveruj v Boha a on ťa vyslobodí, urob priamou svoju cestu a dúfaj v neho! Zachovaj si bázeň pred ním a vydrž v nej do staroby! [Sirachovcova 2, 6]

O farnosti

Osada, ktorá v minulosti vyrástla okolo hradu dostala názov Hrádek, Hrádok, od roku 1927 mesto Liptovský Hrádok. Po cirkevnej stránke hrad patril dovalovskej fare a dovalovský farár bol zároveň hradným kaplánom. Neskôr bola na hrade zriadená kaplánska stanica. Hrádockí veriaci sa zúčastňovali na bohoslužbách v drevenej kaplnke, ktorú dnes pripomína kamenný kríž na ulici Pod lipami z roku 1807. Majitelia tejto drevenej kaplnky Šebastián a Uršula Ulrich, sú pochovaní pri tomto kríži. Farská budova bola postavená v roku 1776 (terajší dom rodiny Piklovcov). Začiatkom 20. storočia farskou budovou sa stáva dom pri kostole, v ktorom dovtedy býval hlavný správca lesov. Stavba je z konca 18.storočia.

Dnešný kostol Navštívenia Panny Márie bol dokončený v roku 1790, v čase veľkého rozvoja mestečka, keď bol riaditeľom lesného závodu Ján Girschik. Kostol je v klasicistickom štýle. Autorom bohatej nástennej maľby je Jozef Lerch. Vo vchode kostola je výjav Mojžiša pri horiacom kre. V sanktuáriu hlavný obraz Kalvária, po bokoch obeta Abraháma a Mojžiš s medeným hadom na púšti. Strop kostola je maľba Boha Stvoriteľa a anjelov. Na ľavej strane lode je Krst Ježiša. Všetky maľby boli reštaurované pod vedením Mgr. Art. Jozefa Doricu zo Žiliny v rokoch 1998 – 2003.

Oltár, kazateľnica na ktorej sú symboly božských čností, krstiteľnica (všetko z konca 18.stor.), boli reštaurované v roku 2004 Mgr. Art. Tomášom Ovsiankom z Vrútok.

Organ je z roku 1799. Zhotovil ho Ondrej Pažický z Rajca, umelec tisícich remesiel. Dnes môžeme obdivovať krásnu skriňu s bohatou rezbárskou výzdobou. Pôvodná nástrojová časť bola odstránená v roku 1902. Budapeštiansky podnik bratov Riegerovcov do starej skrine umiestnili nový pneumatický organ so 14 registrami, Opus 896. Skriňa je z červeného smreka.

Sochy Panny Márie, sv. Alžbety a krížovú cestu zhotovil umelecký rezbár Martin Barnáš z Kežmarku v roku 2005.

Vitráže – sedem sviatostí a sv.Cyril a Metod (chór) – navrhol Mgr. Art. Maciej Kauczyňski a zhotovili dielne Krz. Paczka z Krakowa v roku 2006.

Reliéf na obetnom stole (Božie ruky nám dávajú chlieb) a na ambóne (Duch Svätý)(r.2000), procesiový kríž a svietniky s motívom Noe a potopa, Jonáš, prechod cez Červené more (r.2007), navrhol Mgr. Art. Maciej Kauczyňski a zhotovili dielne Stanislav Czajka, Przemyśl (Polsko). Mramorový ambón, prípravné stolíky, sväteničky, stojan na paškál, zhotovili dielne inž. Krzysztofa Czarnotu z Rzeszowa (Polsko) v roku 2000.

Lavice kostola sú z červeného smreka, pochádzajú z pol. 19. stor. Vyhotovil ich stolár Ondrej Cibuľa. Spovedelnicu, dvere, detské lavičky zhotovila firma Batt v roku 1999. Mramorová dlažba v sanktuáriu a dlažba v lodi kostola, boli položené v roku 2002. Ozvučenie kostola bolo zrealizované v roku 1999 firmou Vojtech Pecka z Prahy. Osvetlenie kostola v roku 2002.

Na veži boli pôvodne štyri zvony a dva zvony sa nachádzali v kaplnke na cintoríne. V čase prvej svetovej vojny bolo päť zvonov použitých na vojenské účely. Na veži zostal jeden zvon z roku 1804. Vyhotovil ho František Lytman z Banskej Bystrice. Malý zvon bol prenesený z vežičky na lesníckej škole. Bol odliaty v roku 1796. Vežové hodiny sú z 19. stor.

V rokoch 1998 – 2006 sa uskutočnila generálna oprava celého chrámu. Konsekrácia oltára a kostola bola 18. septembra 2004.

Odpustky na pôstne obdobie 2021

22.02.2021: Konferencia biskupov Slovenska pripomína, že ľudia nakazení koronavírusom, tí, ktorí ich ošetrujú, ale aj všetci veriaci na svete, ktorí sa za nich modlia, môžu získať úplné odpustky.

Príhovor pána farára na 1. pôstnu nedeľu

21.02.2021: Milí farníci, chcem sa vám na začiatku pôstneho prihovoriť aj takouto formou krátkym zamyslením. Marcel Matava, farár

Vyhlásenia zo zasadnutia Konferencie biskupov Slovenska

16.02.2021: V dňoch 15. a 16. februára 2021 sa konalo (online) 98. plenárne zasadnutie KBS. Zverejnené sú vyhlásenia prijaté na tomto zasadnutí.

Jarná zbierka na charitu

16.02.2021: Na 1. pôstnu nedeľu sa pravidelne koná jarná zbierka na Spišskú katolícku charitu. Kvôli nepriaznivej situácii je možné využiť online zbierku, priame zaslanie na účet alebo príspevok formou darcovskej SMS.

Oznamy pre 6. týždeň obdobia cez rok

14.02.2021: V nasledujúcom týždni stále nie je možné sláviť verejné bohoslužby. Všetky sväté omše budú odslúžené súkromne aj s úmyslami podľa stanoveného poradia.

logo250.jpg