Zamyslite sa: Potom som počul hlas Pána, ktorý hovoril: "Koho mám poslať, kto nám pôjde?" I povedal som: "Hľa, tu som, pošli mňa!" [Iz 6,8]

O farnosti

Osada, ktorá v minulosti vyrástla okolo hradu dostala názov Hrádek, Hrádok, od roku 1927 mesto Liptovský Hrádok. Po cirkevnej stránke hrad patril dovalovskej fare a dovalovský farár bol zároveň hradným kaplánom. Neskôr bola na hrade zriadená kaplánska stanica. Hrádockí veriaci sa zúčastňovali na bohoslužbách v drevenej kaplnke, ktorú dnes pripomína kamenný kríž na ulici Pod lipami z roku 1807. Majitelia tejto drevenej kaplnky Šebastián a Uršula Ulrich, sú pochovaní pri tomto kríži. Farská budova bola postavená v roku 1776 (terajší dom rodiny Piklovcov). Začiatkom 20. storočia farskou budovou sa stáva dom pri kostole, v ktorom dovtedy býval hlavný správca lesov. Stavba je z konca 18.storočia.

Dnešný kostol Navštívenia Panny Márie bol dokončený v roku 1790, v čase veľkého rozvoja mestečka, keď bol riaditeľom lesného závodu Ján Girschik. Kostol je v klasicistickom štýle. Autorom bohatej nástennej maľby je Jozef Lerch. Vo vchode kostola je výjav Mojžiša pri horiacom kre. V sanktuáriu hlavný obraz Kalvária, po bokoch obeta Abraháma a Mojžiš s medeným hadom na púšti. Strop kostola je maľba Boha Stvoriteľa a anjelov. Na ľavej strane lode je Krst Ježiša. Všetky maľby boli reštaurované pod vedením Mgr. Art. Jozefa Doricu zo Žiliny v rokoch 1998 – 2003.

Oltár, kazateľnica na ktorej sú symboly božských čností, krstiteľnica (všetko z konca 18.stor.), boli reštaurované v roku 2004 Mgr. Art. Tomášom Ovsiankom z Vrútok.

Organ je z roku 1799. Zhotovil ho Ondrej Pažický z Rajca, umelec tisícich remesiel. Dnes môžeme obdivovať krásnu skriňu s bohatou rezbárskou výzdobou. Pôvodná nástrojová časť bola odstránená v roku 1902. Budapeštiansky podnik bratov Riegerovcov do starej skrine umiestnili nový pneumatický organ so 14 registrami, Opus 896. Skriňa je z červeného smreka.

Sochy Panny Márie, sv. Alžbety a krížovú cestu zhotovil umelecký rezbár Martin Barnáš z Kežmarku v roku 2005.

Vitráže – sedem sviatostí a sv.Cyril a Metod (chór) – navrhol Mgr. Art. Maciej Kauczyňski a zhotovili dielne Krz. Paczka z Krakowa v roku 2006.

Reliéf na obetnom stole (Božie ruky nám dávajú chlieb) a na ambóne (Duch Svätý)(r.2000), procesiový kríž a svietniky s motívom Noe a potopa, Jonáš, prechod cez Červené more (r.2007), navrhol Mgr. Art. Maciej Kauczyňski a zhotovili dielne Stanislav Czajka, Przemyśl (Polsko). Mramorový ambón, prípravné stolíky, sväteničky, stojan na paškál, zhotovili dielne inž. Krzysztofa Czarnotu z Rzeszowa (Polsko) v roku 2000.

Lavice kostola sú z červeného smreka, pochádzajú z pol. 19. stor. Vyhotovil ich stolár Ondrej Cibuľa. Spovedelnicu, dvere, detské lavičky zhotovila firma Batt v roku 1999. Mramorová dlažba v sanktuáriu a dlažba v lodi kostola, boli položené v roku 2002. Ozvučenie kostola bolo zrealizované v roku 1999 firmou Vojtech Pecka z Prahy. Osvetlenie kostola v roku 2002.

Na veži boli pôvodne štyri zvony a dva zvony sa nachádzali v kaplnke na cintoríne. V čase prvej svetovej vojny bolo päť zvonov použitých na vojenské účely. Na veži zostal jeden zvon z roku 1804. Vyhotovil ho František Lytman z Banskej Bystrice. Malý zvon bol prenesený z vežičky na lesníckej škole. Bol odliaty v roku 1796. Vežové hodiny sú z 19. stor.

V rokoch 1998 – 2006 sa uskutočnila generálna oprava celého chrámu. Konsekrácia oltára a kostola bola 18. septembra 2004.

Diecézna škola viery pokračuje "korešpondenčne"

01.06.2020: Keďže ďalšiu tému Diecéznej školy viery - 8.Božie prikázanie, nebolo možné odprednášať bežným spôsobom, bol zaslaný a zverejňujeme text prednášky.

Obnovenie slávenia verejných bohoslužieb

06.05.2020: Čas opatrení, ktoré súvisia so zákazom slávenia verejných bohoslužieb sa v stredu skončí. Na základe dovolenia bohoslužieb pri zachovaní bezpečnostných opatrení začnú opäť sväté omše v piatok 8.5.2020 o 17.30 hod. V sobotu o 18.00 hod. a nedeľu o 8.00, 10.00 hod.

Príhovor pána farára na 3. veľkonočnú nedeľu

27.04.2020: Oznamy na tento týždeň V tomto týždni je prvý piatok v mesiaci. Sviatosť zmierenia v piatok od 15.00 – 16.00 hod. vonku pred kostolom v prípade zlého počasia v kostole pri zachovaní hygienických opatrení. Bude podávané aj sväté prijímanie.

Nové číslo časopisu KAPITULA 2/2020

23.04.2020: Opäť k vám prichádzame s ďalším číslom časopisu Kapitula, ktorým vás chceme potešiť a jeho prostredníctvom aj upevniť našu spolupatričnosť. Redakcia časopisu Kapitula

Príhovor pána farára na Nedeľu Božieho milosrdenstva

21.04.2020: Milí farníci, chcem vás aj v tomto týždni pozdraviť a byť aj službou slova spolu s vami. Skončila sa veľkonočná oktáva nedeľou Božieho milosrdenstva. Evanjelium nás privádza ku učeníkom, ktorí až na jedného už vedia a veria, že Pán Ježiš vstal z mŕtvych.

logo250.jpg